Article image

05-12-2024

5 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Gleby

Przypadające dziś święto to wyjątkowa okazja by zwrócić uwagę, że gleba odgrywa kluczową rolę w rolnictwie i produkcji żywności, a od jej kondycji zależy stan środowiska i efektywność wielu procesów mających wpływ na zrównoważenie tego sektora.

Ostatnio zarówno w mediach jak w polityce dużo uwagi poświęca się glebom. Naukowcy zwracają uwagę, że odpowiednio utrzymane potrafią być ogromnym rezerwuarem CO2, który powszechnie znany jest jako gaz przyczyniający się do ocieplenia klimatu. O co w tym wszystkim chodzi i jak utrzymać glebę w odpowiednim stanie przy użyciu rozwiązań proponowanych przez FarmPortal? Wyjaśniamy!

Zdrowa gleba to większa sekwestracja węgla

Gleba to nie tylko miejsce, z którego rośliny pobierają składniki pokarmowe. To niesamowicie różnorodny i tętniący życiem ekosystem, który odgrywa potężną rolę w retencji wody oraz obiegu azotu i węgla. Ostatnimi czasy sporo mówi się o sekwestracji, czyli wiązaniu tego ostatniego pierwiastka, w glebach. Otóż przy utrzymaniu odpowiedniego pH, prawidłowym płodozmianie, a także ograniczeniu mechanicznej uprawy do niezbędnego minimum, gleby mają niesamowite możliwości pochłaniania CO2 i magazynowania go w postaci związków organicznych, które z kolei tworzą materię organiczną (o jej dobroczynnym wpływie na właściwości gleby można opowiadać godzinami).

Szacuje się, że w zależności od rodzaju gleby, klimatu oraz źródła samej materii organicznej widełki zawartości węgla w próchnicy glebowej wynoszą od 50 do 58%. Co to w praktyce oznacza? Jeśli gleba zawiera 3% próchnicy, to węgiel organiczny w niej wynosi zwykle 1,5-1,74%, a to przekłada się na ok. 60-70 ton zmagazynowanego węgla i to tylko na jednym hektarze użytku rolnego! Te liczby robią wrażenie, prawda?

Zadbaj o swoje gleby z FarmPortal

No dobrze, ktoś teraz może zadać sobie pytanie, co zrobić by gleby, na których gospodaruje, były w takiej kondycji, by mogły sekwestrować tyle CO2 co w przykładzie powyżej. Z gotowymi odpowiedziami przychodzi rolnictwo precyzyjne wraz ze swoimi rozwiązaniami. Przede wszystkim, najważniejszy jest monitoring, czyli regularne pobieranie prób i kontrolowanie takich parametrów jak odczyn, zawartość makro- i mikroskładników oraz próchnicy. Następnie konieczne jest optymalne wykorzystanie zdobytej w wyniku badań wiedzy. I tu wkracza aplikacja do zarządzania gospodarstwem – FarmPortal. Co oferuje nam program?

Farm Portal umożliwia wprowadzanie i analizę wyników badań gleby, takich jak: pH gleby, zawartość składników pokarmowych oraz próchnicy i węgla organicznego, a także wizualizację danych w postaci wykonania map zasobności. Dzięki temu rolnik może precyzyjnie ocenić potrzeby gleby i dostosować nawożenie by trafić z nawozem dokładnie tam, gdzie jest on potrzebny. Wprowadzenie tego rozwiązania wiąże się również z ograniczeniem pieniędzy wydawanych na nawozy, których ceny, potrafią być w ostatnich czasach bardzo nieprzewidywalne. Ponadto regularne wprowadzanie i analizowanie danych dotyczących zasobności gleby pozwala śledzić zmiany zachodzące w czasie i pomóc w dokonaniu oceny, czy wprowadzone praktyki przynoszą oczekiwane rezultaty.

Jesteś zainteresowany wprowadzeniem FarmPortal jako narzędzia do zarządzania gospodarstwem? Skontaktuj się z nami i miłego świętowania Międzynarodowego Dnia Gleby!