Article image

16-01-2024

Case study: Wdrożenie systemu do MRV dla Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa (IUNG)

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa realizuje projekt badawczy z wykorzystaniem platformy FarmCloud oraz zintegrowanych z nią sensorów do wyznaczenia wskaźników emisyjności podstawowych zabiegów agrotechnicznych. Wyniki prac badawczych mają pomóc w przyszłości w szacowaniu emisyjności produkcji rolnej dla wybranych upraw oraz opracować zalecenia dla producentów rolnych w doborze najlepszych praktyk.

IUNG poszukiwał rozwiązania kompletnego – aplikacji dla gospodarstw rolnych z możliwością nadzorowania wielu podmiotów, sensorów oraz automatyzacji gromadzenia danych i raportowania.

W celu gromadzenia danych potrzebna była aplikacja, która pozwala na rejestrację zabiegów agrotechnicznych, zarządzania zasobami gospodarstwa rolnego, planowania produkcji rolnej – jednym słowem mówiąc: aplikacja do zarządzania gospodarstwem rolnym (FMS – Farm Management System). Dodatkowo musiała być możliwość połączenia danych z zabiegów z pracą maszyn, danymi jakie generują oraz możliwość automatyzacji akwizycji danych i raportowania. Do monitorowania lokalizacji GPS i parametrów pracy maszyn rolniczych wykorzystywano urządzenie Tracky, które dostarcza dane z magistrali CAN maszyn rolniczych i jest zintegrowane z systemem FarmCloud. Poniższe case study jest zobrazowaniem wdrożenia MRV (Monitoring, Reporting, Verification) w branży rolno – spożywczej.

W nowoczesnym rolnictwie technologie takie jak Tracky oraz FarmCloud odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu efektywności produkcji, minimalizowaniu kosztów oraz emisji gazów cieplarnianych. Ich zastosowanie pozwala na szczegółowe monitorowanie pracy zasobów gospodarstwa takich jak maszyny, pojazdy, pracownicy, mikroklimatu w budynkach. Analizy danych w czasie rzeczywistym, przekłada się na lepsze zarządzanie zasobami, precyzyjne planowanie działań w gospodarstwie, podejmowanie szybkich i pewnych decyzji, reakcje na zagrożenia.

FarmCloud i Tracky w praktyce – przykład zastosowania w IUNG

Jednym z użytkowników rozwiązań Agri Solutions jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG). Wykorzystanie urządzeń Tracky, stacji pogodowych i oprogramowania dla branży rolno – spożywczej FarmCloud, pozwala Instytutowi monitorować, raportować oraz weryfikować kluczowe czynniki wpływające na produkcję rolniczą oraz emisyjność.

Kompletny system został wdrożony w kilku gospodarstwach doświadczalnych, sensory zostały zainstalowane na traktorach.

Pojazdy zintegrowane z systemem FarmCloud

Funkcjonalności FarmCloud pozwalają na zarządzanie i bezpieczny dostęp do danych uzupełnianych przez dostawców (np.: elektroniczne karty pola, wymiana zaleceń, kontrola jakości, dane telemetryczne) - gwarantuje to spójny widok na informacje ze wszystkich gospodarstw doświadczalnych.

Dane zbierane przez urządzenia są nie tylko źródłem informacji dla Instytutu, ale także będą stanowić podstawę do opracowywania zaleceń dla rolników w zakresie optymalizacji upraw, zrównoważonego zarządzania gospodarstwem oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wiarygodność danych zapewnia pobranie ich bezpośrednio z magistrali CAN pojazdu, bez możliwości bezpośredniej ingerencji operatora czy osób postronnych. Tracky znajduje zastosowanie zarówno na poziomie naukowym, jak i praktycznym, co czyni je uniwersalnym narzędziem dla sektora agro – usług rolniczych, kontroli zasobów gospodarstwa (maszyn i pracowników), wypożyczaniu sprzętu, współpracy z dostawcami i automatyzacji gromadzenia wymaganej dokumentacji pod kontrolę oraz certyfikacje.

IUNG zdecydował się na zakup i wdrożenie FarmCloud wraz z Tracky ze względu na uniwersalność rozwiązania – sensory Tracky działają z każdym pojazdem rolniczym, nawet starszymi modelami. Dodatkowym atutem są możliwości raportowania oraz eksportu danych, prostota i automatyzacja w działaniu, zarządzanie wieloma gospodarstwami.

Czujnik Tracky zintegrowany z systemem FarmCloud

Czym jest MRV i dlaczego jest ważne dla projektu badawczego?

Realizacja MRV (Monitoring, Reporting, Verification) przez IUNG to zestaw działań służących do:

  • Monitorowania kluczowych parametrów związanych z produkcją (np. zużycie paliwa, emisje CO2, zużycie środków ochrony roślin). W przypadku tego konkretnego projektu badawczego jest to kalkulacja czasu pracy na określonej powierzchni upraw dla różnych typów zabiegów agrotechnicznych, monitorowanie zużycia paliwa przez maszyny rolnicze oraz monitorowanie warunków pogodowych z wykorzystaniem stacji meteo;
  • Raportowania zebranych danych w ujednolicony i zrozumiały sposób dla wszystkich interesariuszy (partnerów biznesowych, regulatorów czy konsumentów). IUNG wykorzystuje dostępne w FarmCloud raporty zbiorcze oraz raporty pracy maszyn na konkretnych zabiegach. Zaawansowana analityka oraz modelowanie dostępne jest w dostarczanej usłudze Agri Insights.
  • Weryfikacji informacji w celu potwierdzenia ich rzetelności i zgodności z założeniami środowiskowymi i społecznymi. Wszystkie informacje gromadzone są w chmurze, o długiej retencji oraz zabezpieczone przed nieuprawnionymi modyfikacjami. Urządzenia (Tracky oraz stacje meteo) posiadają lokalizację GPS powiązaną z pakietami danych dlatego możliwa jest weryfikacja zaraportowanych informacji.

W praktyce MRV jest kluczowe w kontekście zrównoważonego rozwoju i raportowania ESG (Environmental, Social, Governance), które zyskuje na znaczeniu m.in. w Unii Europejskiej. Cyfrowe rozwiązania dla rolnictwa takie jak Tracky i FarmCloud odciążają rolników, firmy przetwórcze oraz dystrybucyjne w zakresie zbierania i organizowania danych poprzez automatyzację procesu ich akwizycji w całym łańcuchu dostaw – od pola do stołu. Dane związane z emisją dołączane są do cyfrowych paszportów produktów rolnych, generowanych w systemie FarmCloud

Monitorowanie parametrów pracy i optymalizacja zużycia paliwa

IUNG wykorzystuje w projekcie badawczym dotyczącym szacowania emisji gazów podczas wykonywania zabiegów agrotechnicznych jedno z podstawowych urządzeń zintegrowanych z aplikacją FarmCloud, a mianowicie Tracky. Sensor umożliwia między innymi mapowanie zużycia paliwa przez maszyny rolnicze w czasie rzeczywistym, lokalizowanie GPS oraz rejestrację tras z parametrami maszyny. Oprogramowanie pozwala również na ustawienia alarmów dla wykrytych anomalii ubytku paliwa, automatyczne rejestrowanie tankowania oraz zabiegów. Gospodarstwa rolne i firmy świadczące usługi rolnicze wykorzystują te funkcje do:

  • Precyzyjnego określenia kosztów uprawy – poprzez przypisanie zużycia paliwa do konkretnego pola lub operacji.
  • Automatyczną rejestrację zabiegów agrotechnicznych – wpisy do elektronicznej karty pola, ułatwienie gromadzenia dokumentacji
  • Analizę efektywności operatorów – monitorowanie czy silniki maszyn są obciążone w optymalnym stopniu i czy obroty silnika są odpowiednie w danym momencie.
  • Lepszy dobór maszyn do wykonywania danych prac – np. dopasowanie mocy ciągnika do warunków glebowych oraz współpracujących narzędzi.
  • Wykrywanie anomalii – takich jak ubytki paliwa, usterki lub użycie maszyn poza wyznaczonym terenem, które prowadzą do nadmiernego zużycia paliwa i zużycia maszyny.
  • Śledzenie lokalizacji GPS w czasie rzeczywistym – co pozwala lepiej planować zadania i monitorować postępy.

Zrzut ekranu danych zebranych przez system Farmcloud

Zebranie danych w sposób automatyczny i z dużą dokładnością spełnia wymagania i wyzwania związane z MRV. Dane wysokiej jakości przekładają się na łatwość raportowania i zwiększają pewność, że dokumentacja będzie zgodne z rzeczywistością.

Zrzut ekranu danych zebranych przez system MRV w FarmCloud

Raportowanie ESG i zrównoważony rozwój

Technologie takie jak Tracky, FoodPass i FarmPortal odgrywają również kluczową rolę w zrównoważonym rolnictwie, stanowiąc nieocenione narzędzie do monitoringu, raportowania i weryfikacji (MRV) danych związanych z ESG. Informacje gromadzone i przetwarzane przez FarmCloud wykorzystywane są również w procesach:

  • Paszportyzacji żywności – dzięki rzeczywistym danym z czujników i algorytmom FoodPass możliwe jest precyzyjne określenie śladu węglowego i wodnego produktów, a także stosowanych środków ochrony roślin.
  • Transparentność produkcji – dokładne dane z systemu pozwalają na prezentowanie wyników ekologicznych w raportach ESG, co ma znaczenie zarówno dla partnerów biznesowych, jak i konsumentów końcowych.
  • Obliczanie wpływu na środowisko – narzędzia te wspierają podejmowanie decyzji prowadzących do redukcji emisji CO2 i ograniczenia nadmiernego zużycia zasobów naturalnych.

W erze rosnącego zainteresowania zrównoważonym rolnictwem i wymaganiami regulacyjnymi w zakresie raportowania ESG, rozwiązania jak Tracky i FarmCloudpomagają rolnikom oraz firmom z sektora agro - żywnościowego spełniać oczekiwania konsumentów i regulatorów w sposób przejrzysty i efektywny.

Podsumowanie

IUNG otrzymał zestaw funkcji związanych z monitorowaniem, raportowaniem oraz weryfikacją (MRV) w jednym produkcie co znacząco ułatwia prowadzenie projektu badawczego, skróciło czas wdrożenia oraz zredukowało koszty. Dzięki Tracky i FarmCloud rolnictwo staje się bardziej efektywne, precyzyjne i zrównoważone. Rolnicy mogą obniżać koszty, lepiej zarządzać pracą maszyn, a także wprowadzać innowacje wspierające środowisko. Jednocześnie firmy dystrybuujące czy też przetwarzające owoce i warzywa mogą wykorzystywać te technologie do raportowania ESG, podnosząc swoją konkurencyjność i budując wizerunek odpowiedzialnego partnera biznesowego.