Automatyzacja procesów w gospodarstwie, jest jedną z kluczowych cech, którą system FarmCloud stara się osiągnąć. Automatyzacja procesów poprzez wykorzystanie danych z urządzeń telemetrycznych pozwala równiez na osiągnięcie jak największej rzetelności danych, które znajdą się w systemie.

W wersji 1.3.0 światło dzienne ujrzały następujące funkcjonalności:

  • Dane telemetryczne – dane z naszych urządzeń stały się jeszcze bardziej rozbudowane. W systemie można przeglądać i analizować już nie tylko dane o historii przejazdów, ale również dane o parametrach pracy takich jak m.in. obroty silnika, obciążenie silnika, poziom paliwa, spalanie oraz wiele innych. Niestety nie wszystkie maszyny wysyłają wszystkie informacje na magistrali CAN, w związku z tym może zdarzyć się, iż z niektórych pojazdów nie będzie możliwości pobrania tak licznej ilości danych, jeżeli chcesz się dowiedzieć czy w Twoim pojeździe lub maszynie, będziemy mogli odczytać informacje, skontaktuj się z nami, nasz konsultant na pewno pomoże.
  • Raport pracy maszyny – raport pracy maszyny generuje się automatycznie na podstaiwe danych z urządzeń. W raporcie można znaleźć informacje o czasie pracy, czasie transportu, średnich prędkościach, spalaniu oraz wiele innych. Raport prezentuje dane w kontekście podane zakresu dat, ale także dzieli te dane na sesje, dzięki czemu łatwiej można analizować dane np. pod kątem tego jak maszyna jest eksploatowana przez różnych pracowników.
  • Zarządzanie dokumentami – realizując założenie, aby FarmCloud był platformą, w której znajdą się wszystkie informacje potrzebne rolnikowi, nie sposób przejść obok dokumentów. 
  • Zabieg nawadniania – w systemie FarmCloud pojawił się nowy rodzaj zabiegu, zabieg nawadniania. Ostatnimi czasy rolnictwo boryka się z problemami braku opadów i coraz częściej decydują się na nawadnianie, dlatego w systemie pojawił się nowy rodzaj zabiegu, aby później łatwiej rozliczać koszty, które poniesione zostały właśnie na przeprowadzenie nawadniania.
  • Obsługa parceli – parcele pozwalają na podział gruntu na mniejsze części, w celu zapewnienia możliwośc podziału jednego gruntu na kilka mniejszych upraw. Jest model, który bardzo często stosowany jest w dużej mierze przez gospodarstwa zajmujące się produkcją warzywniczą. Parcele mogą przyjmować różne postacie w każdym roku uprawowym, historia zawsze jest zachowywane przy uprawie.
  • Obsługa okresu karencji – okres karencji jest to okres, który musi upłynąć od momentu wykonania zabiegu, do momentu kiedy produkt może zostać zebrany, jest szczególnie ważny w uprawach warzywniczych. W systemie FarmCloud zdefiniowane są okresy karencji dla środków ochrony roślin, dzięki czemu system automatycznie podopowiada czy można dokonać zbioru z uprawy czy też nie.
  • Automatyczne zabiegi – moduł automatycznych zabiegów, w oparciu o urządzanie zamontowane na maszynach, analizuje pracę maszyn, do których pobierane są wszystkie informacje wprowadzone do systemu, po czym automatycznie oblicza przeracowaną powierzchnię, czas pracy oraz przyporządkowuje odpowiedni typ zabiegu oraz uprawę, na której zabieg został wykonany. Pozwala to na dokładną informację kiedy został wykonany zabieg na polu, jedyna rzecz, która pozostaje do uzupełnienia przez rolnika, to zastosowane podczas tego zabiegu nawozy, środki ochrony roślin czy tez nasiona.
  • Integracja z Azure B2C – dzięki połączeniu systemu logowania Azure Active Directory, ułatwiliśmy proces rejestracji nowych użytkowników oraz ich logowania do systemu. Dzięki tej zmianie użytkownicy mogą używać swoich prywatnych maili do logowania do FarmPortal, natomiast dostawcy zyskali prosty sposób na wysyłania zaproszeń do rejestracji do utworzonego przez nich gospodarstwa. Przy czym warto zaznaczyć, iż zachowane zostały wszelkie zabezpieczenia, w celu ochrony danych klientów.